Maja ehitus – millest alustada?
4 minuti lugemine
Sisukord
Maja ehitus – millest alustada?
Maja ehitus – millest alustada?

Maja ehitamine on pikaajaline investeering ja nõuab läbimõeldud otsuste tegemist. Panime sulle omaltpoolt kokku ülevaatliku juhendi, mida maja ehitamine endast kujutab ning millistele asjadele pöörata tähelepanu. Nii saad oma kodu ehitamise teekonnale asuda teadlikult, et sinu kodu väärtus kestaks aastakümneid.
Koosta eelarve ja mõtle rahastamisele
Maja ehitamise hind sõltub suuresti maja suurusest, arhitektuurilistest lahendustest ja kasutatavatest materjalidest. Kuna hind on majaehitusel üks olulisemaid aspekte, oleme selle pikemalt ja põhjalikumalt lahti seletanud artiklis “Kui palju maksab maja ehitamine”
Erinevalt valmis kinnisvara ostmisest toimub maja ehituse eest tasumine etappides, vastavalt ehitustööde valmimisele. Ka pangad väljastavad koduehituslaenu mitmes osas.
Kindlasti ei tohiks ära unustada, et maja ehituseks on vajalik ka sobilik krunt. Kui krunti veel ei ole, peab enda rahalise võimekuse hindamiseks arvestama lisaks majaehituse hinnale ka krundi maksumuse.
Kui plaanid maja ehitada laenuga, tasub varakult pangaga ühendust võtta ja oma finantsvõimekust hinnata. Pangast saad teada, millised on sinu võimalused laenu saamiseks ning millise eelarvega võiksid arvestada. Mida täpsemalt oled eelarve läbi mõelnud, seda lihtsam on teha järgmiseid samme.
Soome Maja puitelementmaja eeliseks on parim hinna-kvaliteedi suhe ning kindel eelarve. Projekt on algusest peale selge ja paigas. Sellepärast on ka finantsasutused nõus ’võtmed kätte’ elementmajade ehitamiseks palju lihtsamalt eluasemelaenu andma.
Määra oma vajadused ja eesmärgid
Maja ehitamise üks peamisi eeliseid valmis maja ostmise ees on võimalus kodu planeeringut ja välimust vastavalt oma vajadustele ja soovidele kohandada. Samuti sõltub maja ehitamise hind suuresti sellest, kui suur ja millise planeeringuga maja on.
Maja ehitamisel mõtle esmalt läbi järgmised küsimused:
- Kas soovid kahekorruselist maja või pigem ühekorruselist?
- Millises stiilis maja soovid? Klassikalist, modernset, lamekatusega, või viilkatusega?
- Mitu tuba on vajalik, millised funktsionaalsed ruumid peavad kindlasti olemas olema? Näiteks eraldi kodukontor, suur köök, sahver, garaaž, autovarjualune või panipaik.
- Kuidas võivad su vajadused tulevikus muutuda? Kas pere suureneb, kas keegi võib hakata töötama kodust, või soovid arvestada vanemas eas lihtsama liikumise võimalustega?
- Millised on su igapäevased harjumused? Kui veedad palju aega väljas, võiks aed ja terrass olla olulised elemendid.
- Milline on su elustiil? Kui naudid toiduvalmistamist, on avar ja hästi varustatud köök möödapääsmatu.
Vali sobilik krunt
Krundi valikul on oluline krundi asukoht ja sinu elustiiliga sobituv keskkond. Mõtle läbi ka järgnevad aspektid, mis on maja ehitamise puhul määrava tähtsusega nii ehitajale kui ka sinu eelarvele. Vastavalt sinu valitud ehitustehnoloogiale on äärmiselt oluline ka krundile ligipääs ehituse ajal. Näiteks moodulmajade ja suurelementide puhul võib kitsastele tänavatele, saartele või väga ebatasase pinnasega krundile ligipääs olla oluliselt raskendatud kui mitte võimatu. Väikeelemendi eelis seejuures on hea ligipääsetavus ka kitsamatesse piirkondadesse.
- Maa sihtotstarve: Kontrolli, et krundi sihtotstarbeks oleks määratud elamumaa. See on oluline, sest ainult elamumaale on võimalik ehitada eramut.
- Infrastruktuur: Veendu, et krundil oleks vajalikud juurdepääsud teedele ja liitumised elektri- ja veevõrkudega.
- Projekteerimistingimused: Uuri kohalikust omavalitsusest, millised on antud krundile maja ehitamise tingimused, sealhulgas kõrgus, suurus, hoonete arv, väljanägemine jms. Näiteks Nõmmel nõutakse enamjaolt viilkatusega maja, kuid kui sinu kindel soov on funkstiilis lamekatusega maja, siis tasub kaaluda mõnda teist piirkonda. Vastasel juhul võib ehitusloa taotlemine osutuda pikaks ja keerukaks protsessiks.
- Geodeetiline alusplaan: Uuri krundi müüjalt geodeetilise plaani olemasolu. See annab ülevaate krundi kõrgustikust ja maa-alustest objektidest ning on vajalik dokument ehitusloa taotlemisel.
Vali või koosta sobiv majaprojekt
Majaprojekt
Üldjuhul on maja ehituse puhul projekteerimiseks kaks varianti: osta majaprojekt projekteerimisfirmast ja pöördu sellega ehitaja poole, või otsi ehitaja, kelle juures saad valida endale sobiva majaprojekti. Koostöös ehitajaga pane paika lõplik maja planeering, välisilme ning maja valmidusaste arvestades oma soove, vajadusi ning eelarvet.
Ehitaja käest projekti tellimisel on võimalus majaprojekti juba algusest peale vastava eelarve järgi planeerida. Võttes nii majaprojekti kui ka ehituse täisteenuse ühest kohast, saad kindel olla, et eelarves ei teki ootamatuid üllatusi.
Ehitusmaterjal ja -tehnoloogia
Samuti tuleb endale kindlaks teha, mis materjalist maja sa ehitada soovid. Olenevalt ehitustehnoloogiast võib maja planeeringu muutmine olla piiratud. Näiteks moodulmajade puhul on majaprojektid juba kindlaksmääratud mõõtudega. Elementmaja eelis seevastu on paindlikkus nii maja projekteerimisel kui ka ehitamisel.
Siin etapis peaks mõtlema ka kodu soojustamise ja ehituskiiruse peale. On suur vahe, kas sinu kodu valmistatakse osaliselt tehases ette või laotakse alles ehitusplatsil.
Oluline pole mitte ainult majaplaneering ja väljanägemine, vaid ka ehitustehnoloogia ja kvaliteet, et su kodu püsiks sooja ja kindlana aastakümneid.
Levinumad ehitusmaterjalid on puit ja kivi, kuid ka need jagunevad omakorda vastavalt puitelement-, moodul-, puitkonstruktsioon-, palk- ja CLT-majadeks, ning kerg-, fibo- ja Columbia plokkidest või betoonist majadeks.
Loe lähemalt Soome Maja väikeelemendi kvaliteedist ja eelistest:
https://soomemaja.ee/elementmaja-kvaliteet/
Meie juures, Soome Majas, saad olemasolevaid tüüpprojekte vastavalt oma soovidele ja vajadustele kohandada. Samuti võid meie juurde tulla ka erisoovidega ning loome sulle just sellise majaprojekti nagu vaimusilmas ette näed.
Sõlmi usaldusväärse ehitajaga leping
Soovitame uurida ehitusettevõtte tausta, et hinnata potentsiaalse ehituspartneri jätkusuutlikkust. Kui finantseerid oma maja ehitust pangalaenuga, küsi enne lepingu sõlmimist ka nendepoolset tagasisidet nii ehituslepingu kui ehitajast koostööpartneri osas.
Samuti on alati tark küsida ehitaja käest ka töös olevate objektide külastust. Nii näed oma silmaga ära, kuidas kellelegi teisele ehitatakse ning võimaluse korral küsida ka olemasoleva kliendi poolset tagasisidet.
Kuigi seadus ei kohusta ehitajat sulle garantiid tagama, annavad usaldusväärsed ehitusettevõtted hea tava kohaselt ehitustööde garantiiks 2 aastat alates kogu ehituse valmimisest.
Pikaajaline kogemus ning hulgaliselt rahulolevaid kliente tõestab usaldusväärsust ning annab kindlustunde, et ehitaja ei kao sinu rahaga kuskile ära ka siis, kui turu olukord kehveneb.
Maja ehitus
Ehitusluba
Enne majaehituse alustamist tuleb kohalikust omavalitsusest taotleda ehitusluba. Selle teeme meie sinu eest ära. Ainus, mis on sinul vaja teha, on see allkirjastatult kohalikule omavalitsusele esitada. Ehitusloa taotlemine võib teatud juhtudel olla aeganõudvam protsess kui majaehitus ise. Keerukama projekti või väljakujunenud miljööga piirkonna puhul tuleb valmis olla läbirääkimisteks kohaliku omavalitsusega.
Maja ehitus
Kui ehitusluba on käes, saab maja ehitusega alustada. See, kui kiiresti su maja valmis saab, oleneb valitud ehitustehnoloogiast ja ehitaja kiirusest. Puitelementmaja ehitades on võimalik ilmastikukindel maja saada püsti 3-7 päeva jooksul, mis näiteks plokkidest laotud majaga võrreldes kiirendab oluliselt kogu ehitusprotsessi.
Keskmise maja puhul määratakse ehitusprotsessi ajaks 36 nädalat, kuid meie kogemus on näidanud, et puitelementmaja võib võtmed kätte kujul valmis saada tegelikult juba keskeltläbi 5-6 kuuga.
Sinu peamine kontakt majaehituse jooksul on objektijuht, kes vastutab ehituse sujuva toimise eest ning tuletab sulle vajadusel meelde sinupoolseid ülesandeid nagu näiteks siseviimistlusmaterjalide valimine, et need saaks õigel ajal tellitud ning ehituses ei tekiks suuremaid ootehetki.
Ehitusjärelvalve on kohaliku omavalitsuse nõue, et tagada ehitusettevõtte poolne lepingust kinnipidamine. Ehitusjärlevalve saad endale palgata või ehitusteadlikum klient võib ka ise ehitusjärelvalve rolli täita. Ehituse jooksul on ehitusjärelvalve ülesanne hoida sind kursis ka ehituse arenguga.
Kasutusluba
Kui maja on valmis, tuleb kohalikult omavalitsuselt taotleda kasutusluba, mis kinnitab, et maja ehitati vastavalt ehitusloa nõuetele. Tehtud tööde tõendamiseks koostab usaldusväärne ehitaja igas ehitusetapis korrektsed dokumendid. Võtmed kätte lahenduse puhul taotleme kasutusloa meie.
Kui kõik on korras ja maja valmis, on aeg sisse kolida ja nautida oma uut kodu!
Iga Soome Maja tehtud tööd kontrollib alati vähemalt kaks oma ala spetsialisti. Meie jaoks on ühtviisi oluline nii Sinu südamerahu kogu ehitusprotsessi vältel kui ka siiras rõõm oma uude koju sisse kolides. Soome Maja ligi 30-aastane kogemus Eestis on tõestus meie ettevõtte püsivusest ja väärtuste paikapidavusest – oleme Sinu jaoks olemas nii täna kui ka aastate pärast.
Maja ehitamine nullist on suur ja läbimõeldud otsus. Kui järgida kõiki vajalikke samme ja teha koostööd usaldusväärsete partneritega, on tulemus igati seda väärt. Soome Majas oleme valmis aitama sind igal sammul ning ehitame sinu kodu selliselt, nagu me ehitaks seda iseendale.