Põrandamaterjali valik

Põrand on kodu suurim ühtne pind ning mõjutab seega palju nii sisustust kui ka kodu üldilmet. Põrandale on tranditsiooniliselt valitud ruumi tumedaim toon, et see looks kontrasti heledate seinte ja laega. Tänapäeval kasutatakse palju ka heledat põrandat, mis muudab ruumi õhuliseks ja annab sellele ajatu atmosfääri.

Parketid ja muud puitpõrandad

Kuivade ruumide põrandamaterjali variante on tohutult palju ja toone lõputult. Parketid ja muud puitpõrandad on klassikaline ja vastupidav valik. Puitpõrandad vajavad kauni väljanägemise säilitamiseks hooldamist. Parkett tundub jala all soe ja selle eeliseks on lihtne hooldamine: kriimustunud parketti võib mitu korda uuesti lihvida ja töödelda. Parkett on kriimustub ega kannata eriti niiskust ning seda puhastatakse tavaliselt tolmuimeja ja niiske lapiga. Alati on soovitatav tutvuda tootja hooldusjuhistega.

Laminaatpõrand

Laminaat on sageli parketist odavam ja näiteks lemmikloomaga majapidamises peab see parketist paremini vastu kriimustustele ega nõua tihedat hooldamist. Tänapäevased laminaadid jäljendavad parketti nii hästi, et esmapilgul ei saa arugi, kas tegu on parketi või laminaadiga. Laminaat tundub jala all külmem kui parkett ning kriimustuste või täkete tekkides on lihtsam see paranduste tegemise asemel välja vahetada.

Korkpõrand

Ruumides, kus põrandamaterjali vastupidavus ei ole esmatähtis, võib põrandale panna ka korgi. Korkpõrand on ökoloogiline looduslik materjal, mis tundub jala all soe, on hea heliisolaator ja kannatab ka mingil määral niiskust. Korkpõrandat puhastatakse tolmuimeja ja niiske lapiga. Ka korkpõranda hooldamisel tasub alati tutvuda tootja hooldusjuhistega.

Vinüülpõrand ja vinüülkorkpõrand

Viimasel ajal on ka vinüülvaip põrandakattematerjalina populaarsemaks muutunud. Vinüül talub hästi niiskust, on astudes vaikne ja jala all mõnus. Vinüülpõrandat on kerge hooldada ja seda ei ole tarvis vahatada. Seda saab niiske lapiga pühkides kiirelt ja kergesti koristada. Vinüülmaterjali pakutakse ka lukustussüsteemiga laudadena. Uue põrandamaterjalina on valikus ka vinüülkork, mis ühendab endas korkpõranda ja vinüülpõranda parimad omadused. Materjal on vastupidav ja kergesti hooldatav ning sellel on korgi akustilised omadused.

Plaatpõrand

Kuivades ruumides on üheks põrandamaterjali variandiks loomulikult ka plaat. Põrandaplaat on kergesti hooldatav ja üsna kulumiskindel, seega sobib see hästi näiteks esikusse ja kööki. Plaatpõranda miinustena võib välja tuua selle, et põrand on kõva ja tundub jala all külm. Seetõttu kasutatakse plaatpõranda all sageli põrandakütet.

Märgruumi põrandad

Kodu märgruumid vajavad niiskuskindlat materjali ja nendesse ruumidesse sobivad materjalidest näiteks erinevad plaadid ja märgruumi vaibad. Viimasel ajal on märgruumides kasutama hakatud ka betoonpindu, mida võib loomulikult kasutada ka kuivades ruumides.
Betoonpõrand sobib hästi modernse sisustusega.

Mida tuleks meeles pidada?

Põranda valimisel on kõige tähtsam valida kodu eri ruumidesse õige materjal, võttes arvesse elanike vajadusi. Arvesse tuleks võtta ka seda, milline põrand kodu ilmega kõige paremini sobib. Tutvu alati ka tootja hooldusjuhistega, et põrand kestaks võimalikult kaua.