Tulekolde valimine

Tulekollet valides on igaühel silmas peetavate asjade osas oma tähtsuse järjekord. Nendeks võivad olla kamina välimus, kütmisvajadus, atmosfääri tekitamine, toidu valmistamine või vajadus lisasoojusallika järele.

Mida peaks tulekollet valides silmas pidama?

Elava tule vaatamisel on rahustav, isegi veidi hüpnotiseeriv toime. See on olnud osa inimeste elust aegade algusest saadik, pakkudes nii soojust kui ka toidu küpsetamise võimalust.

Esmakordsel majaehitusel tiirleb tulevase majaomaniku peas kindlasti mitmesuguseid küttesüsteemiga seotud küsimusi, näiteks milline tulekolle majja sobiks ja milline on selle tähendus maja energialahenduses? Kuna töötan nende teemadega iga päev, püüan välja tuua mõned aspektid.
Esmalt vaatavad inimesed tulekolde välimust: kolle peab olema silmale ilus vaadata. On ju selge, et tulekolle on eranditult igas kodus nähtaval kohal olev pilgupüüdja. Järgmisteks kriteeriumideks on näiteks atmosfääri loomine, toidu valmistamise võimalus ja lisasoojaallika funktsioon. Igaühe jaoks on asjad oma tähtsusjärjekorras.

Tänapäeva tulekollete puhul on tähtsaimaks aspektiks põlemiseks vajaliku õhu saamine. Nüüdisaegsetes tihendatud seintega majades tuleb sellele erilist tähelepanu pöörata. Ühe kilo puidu põletamiseks on vaja umbes 10 kuupmeetrit õhku. Selle saamine toaõhust on sageli võitlus mehaanilise ventilatsiooniga, milles lõõri looduslikult tekitatud tõmme jääb kergesti kaotajaks. Seega tasub mõelda, kust ja kuidas põlemiseks vajalik õhk saadakse.

Salvestav küttekolle suurendab kindlustunnet

Maailm tehnologiseerub suurel kiirusel ja seda on näha ka väikeste majade kasvavas tehnoloogiakasutuses. Kõiki kütmise ja toidu valmistamisega seotud koduseid seadmeid ühendab üks tegur – need töötavad elektriga. Mida teha, kui selle jaotamises tekib probleeme? Sellisel juhul võib kasutusele võtta salvestava tulekolde. Puud sisse ja õrn kiirgussoojus välja kogu päeva jooksul, ning ka toidu saab valmistatud.

Siinkohal tulevadki välja kamina ja salvestava tulekolde erinevused. Kaminast saad kõvasti soojust sel ajal, kui sinna puid paned. Salvestava tulekolde puhul saad kahetunnise kütmisega ööpäeva jagu mõnusat aeglaselt eralduvat kiirgussoojust, võid öösel rahulikult magada või käia päeval tööl samal ajal, kui tulekolle soojuse eest hoolitseb. Kui mõtled hankida tulekollet vaid atmosfääri loomiseks, võib kõigepealt pähe tulla põletavapinnaline kaminahi. Valikut tuleks ehk veel hetkeks kaaluda. Kui soovid vaadata tuld, tasub samal ajal hankida ka korralik soojagarantii.

Kas saan ka küttekuludelt kokku hoida?

Alates eelmise aasta algusest võib tulekolde osaks maja energiakulus lugeda 3000 kWh soojusenergiat praeguse 2000 kWh asemel. Tegelikult võib kasu saada isegi rohkem. Ligikaudsel arvutamisel saab ruumimeetri segapuidu põletamisel 1000 kWh soojusenergiat. Kui soovid jagada tulekolde toodetud soojuse tõhusalt kogu majas, võib kolde ühendada hüdraulilisse küttesüsteemi. 

Pimedad ja külmad talveõhtud muutuvad elavat tuld silmitsedes tunduvalt hubasemaks.