Vali hästi toimiv valgustus

Valgustus avaldab suurt mõju kodu funktsionaalsusele, meeleolule ja mugavusele. Juba maja planeerimisetapis tuleb arvestada piisava ja õige valgustusega kodu kõigis ruumides, võttes arvesse pere vajadusi. Valgustuse kavandamisel tuleks tähelepanu pöörata valguse piisavusele, eriti tööruumides, näiteks köögis, et ruum oleks funktsionaalne. Valgustuse põhiprintsiibid kavandatakse ühes teiste oluliste sisekujunduslahendustega, kuna valgustuspunktide lisamine hiljem on töömahukas. Samuti tuleks välisvalgustuse puhul arvestada selle piisavusega õuetööde läbiviimiseks.

Valgustuse juhtimine

Tänapäeval soovitatakse erinevaid automaatseid valgustuse juhtimisseadmeid, nagu näiteks liikumis- ja hämaraandurid. Liikumis- ja hämaraanduriga on valgustuse juhtimine lihtne ja energiatõhus, sest valgustus lülitatakse sisse ja välja vastavalt vajadusele. Ka on populaarsust suurendanud programmeeritavad valgusjuhtimissüsteemid, mida saab näiteks mobiiltelefoniga juhtida. Tavaliselt on need ühendatud kogu kodu intelligentse juhtimissüsteemiga, mis võib hõlmata ka näiteks energia- ja ohutusfunktsioone.

Valguse suund

Oluliseks teguriks valgustuse juures on valguse suund. Kas ruumis kasutatakse otsest või kaudset valgustust? Kaudse valgustuse puhul peegeldub valgus ruumi pinnalt ja valgusallikas ise ei ole nähtav. Sel moel muutub valgus pehmeks ja ühtlaseks.

Valguse värvus

Valgustuse meeleolu ja kasutust mõjutab ka värvitemperatuur. Kui soovite traditsioonilist hõõglambi stiilis sooja valgust, peaksite valima lambi, mille värvitemperatuuri arv on umbes 2700 K. Neutraalne valge valgus on umbes 4000 K, ehk mida suurem arv, seda külmem on valgus. Soe valgus sobib ruumidesse, kus lõõgastutakse ja külm valgus sobib tööruumi erksuse suurendamiseks.

Vali sobiv lamp

Soovitatav on hoida erinevate lampide arv minimaalsena, pidades silmas kasutatavust. Kuid mitte kõik lambitüübid ei sobi igasse ruumi. Näiteks halva kuumustaluvuse tõttu ei ole energialamp sauna jaoks sobilik. Seevastu energiatõhusate LED-lampide seast leiab tänapäeval kodu kõigisse ruumidesse sobivad lambid, kuid juhiseid tuleb lugeda hoolikalt.

Meeleoluvalgustus

Meeleoluvalgustust saab kodus põranda- ja laualampide abil vastavalt maitsele muuta kasvõi iga päev. Näiteks elutoas on mugavaks lugemisvalguseks ja meeleolu loojaks põrandalamp, mida saab vastavalt vajadusele teisaldada. Meeleoluvalgustust saab luua ka erineva dekoratiivse valgustusega nii sees kui ka väljas.